دعا برای خوش اخلاق شدن همسر

دعا برای خوش اخلاق شدن همسر

پاسخ حجت الاسلام یوسف وند :

در گام اول باید بر اساس معیار های دینی همسر را برگزید ودر گام بعد بر اساس دین زندگی نمود و باید دانست، خداوند مقلب القلوب است و بهترین راه برای این که مهر و محبت ما در قلب دیگران قرار بگیرد و رابطه ما با مردم خوب شود، دراین است که ما رابطه خودرا با خداوند بهتر و قویتر کنیم. بنگریم که نماز ما چگونه است، دعای ما، حال ما با خدا چگونه است، چقدر از حرام ها دوری می‌کنیم و چقدر واجبات را انجام میدهیم؟

هر چقدر ما از طریق مطالعات دینی و با توسل اهل البیت علیهم السلام و مخصوصا امام زمان علیه السلام، توحید و خداشناسی خودرا افزایش دهیم مشاهده خواهیم کرد که روابط ملک وملکوت عالم با ما بهتر میشود. این سریع ترین و بهترین راه برای ایجاد محبوب شدن در بین بندگان خدا می‌باشد و شاهدیم که خوبان و عارفان عاشق خدا حتی سال ها پس از مرگ خود نام و یادشان درمیان مردم باقی است. چه فرمایش و کلامی زیباتر از این حدیث امام علی علیه السلام که می فرمایند:

مَنْ أَصْلَحَ مَا بَیْنَهُ وَبَیْنَ اللَّهِ أَصْلَحَ اللَّهُ مَا بَیْنَهُ وَبَیْنَ النَّاسِ؛ وَمَنْ أَصْلَحَ أَمْرَ آخِرَتِهِ أَصْلَحَ اللَّهُ لَهُ أَمْرَ دُنْیَاهُ؛ وَمَنْ کَآنَ لَهُ مِنْ نَفْسِهِ وَاعِظٌ کَآنَ عَلَیْهِ مِنَ اللَّهِ حَافِظٌ.

کسى که میان خود و خدا را اصلاح کند خداوند میان او و مردم را اصلاح خواهد کرد، و کسى که امر آخرتش را اصلاح کند خداوند امر دنیایش را اصلاح مى‏کند و کسى که در درون وجودش واعظى داشته باشد خداوند حافظى براى او قرار خواهد داد.[حکمت ۸۹؛ نهج البلاغه]

گاهی عده ای از خانمها یا آقایان گلایه می‌کنند که مثل سابق آن محبت وجود ندارد، یا روابط زوجین به سردی کشیده شده است. مهم‌ترین علت ایجاد این مشکلات عدم شناخت از خود و نیازهای همسر هست، و پس ازآن سطح توقعات بالای طرفین و عدم فداکاری است که نوعا تربیت نادرست، یا سبک های‌ ترویج شده زندگی غربی در رسانه هاست!

ما باید یادبگیریم که قبل از هر دعا و ذکر؛ رفتار خودرا با مشورت با عالمان دینی اصلاح کنیم و سبک زندگی را باید تغییر بدهیم تا زندگی ما معنا پیدا بکند. قطعا با جلسات متعدد مشاوره نگاه ما به زندگی متفاوت خواهد شد، و یا متوجه برخی ایرادات میشویم و آن ها را حل خواهیم کرد، چون تا این مسیر طی نشود اذکار و دعا تاثیر چندانی ندارد.

اما چند توصیه نیز از جهت اذکار داریم، امید است همراه با اصلاح رفتار؛ تاثیرگزاری زیادی در روابط زوجین داشته باشد. فراموش نکنید تمام اولیاء الله و عارفان الهی قبل از ذکر؛ رفتار را اصلاح و الهی می‌کردند.

۱- در روز جمعه با طهارت و خلوت ودر آرامش، پس از نماز صبح در زمان بین الطلوعین روبه قبله، پس از نام خدا و صلوات، به شماره ۱۰۰۱ مرتبه ذکر شریف «یا وَدود» به نیت محبت و علاقه همسرگفته شود و خوبست پس از تمام شدن دریک شربت عسل و زعفران دمیده شود و به همسر بدهید تا میل کنند. بقیه اهل منزل هم می‌توانند از این شربت میل کنند. خوبست این عمل را در چند جمعه تکرار کنید آن شاالله آثار این ذکر نمایان خواهد شد.

اثر بیشتر این ذکر دراین است که با زبانی گفته شود که از گناهانی مثل غیبت، تهمت و … توبه کرده باشد، لذا قبل از شروع حتماً توصیه می‌کنیم به صورت جدی از گناهان توبه کنید. تهیه انگشتر عقیق با رکاب نقره که این ذکر در آن نقش بسته باشد نیز تاثیرات خوبی دارد. و اگر زن و شوهر هردو این عمل را انجام بدهند بهتر و تاثیر بیشتری دارد.

۲- یکیدیگر از برنامه هایی که توصیه میکنیم داشته باشید ختم صلوات به نیت افزایش محبت همسر است، صلوات باعث نورانیت منزل و افراد می‌شود و برای اجابت حوائج آثار زیادی دارد.

۳-توصیه می‌کنیم اگر مشکلات زوجین بسیار زیاد است نماز جعفر طیار که در مفاتیح الجنان نیز آمده و در بین بزرگان مشهور و متداول هست را تا مدتی مثلاً چهل روزمداومت کنید. پس از نماز از خداوند بخواهید که محبت همسر را افزایش بدهد و اگر کدورت یا مانعی یا عشق مجازی یا طلسمی پیش آمده برطرف بشود.

لازم است هشدار بدهیم که عده ای از افراد، نوعا خانمها متاسفانه به جای استفاده از دعا و مشاوره که مسیر اصلی است، خودرا در پرتگاه های‌ طلسمات «که به نام دعا به انها می‌دهند» قرار می‌دهند، باید جاده و مسیر دین و عقلانیت را طی کرد گاهی شاید زمانبر باشد اما ثمره اش بدون خطر و ماندگار تر است.

اگر کسی با طلسم و رمالی بخواهد به اهداف خود برسد باید بداند که با دست خود عده ای از موجودات و شیاطین را وارد زندگی خود میکند که بسیار بسیار خطرناک هستند و تبعات بدی دارد، و دیده ایم گاهی مواد خوراکی که این افراد شیاد به اسم ایجاد محبت شوهر به زن می‌دهند باعث مسمومیت یا مرگ همسر شده است!

یا عده ای از کارها مثل سوزاندن ها زمینه حضور شیاطین و اجنه در زندگی افراد است، تجارب دراین زمینه زیاد است که همین حالا فرصت گفتن آن نیست که چه زندگی هایی نابود شده و افراد خسر الدنیا والاخره شده اند!.

آمدن این موجودات و شیاطین اگر شخص با اختیار خود به دنبال آن برود و اعمال آن ها را انجام بدهد راحت است اما خارج کردن آن ها به این اسانی نیست! البته ما منکر این نیستیم چه بسا برخی کارها را هم بکنند اما فراموش نکنید بعداً آسیب های‌ جدی می‌زنند…

در هرحال آمدن این موجودات و شیاطین اگر شخص با اختیار خود به دنبال آن برود و اعمال آن ها را انجام بدهد راحت است اما خارج کردن آن ها به این اسانی نیست! البته ما منکر این نیستیم چه بسا برخی کارها را هم بکنند اما فراموش نکنید بعداً آسیب های‌ جدی می‌زنند که مجدد برای حل این مشکل دوباره شخص رابه برنامه شیطانی دیگری مجبور میکنند!

که فعلاً مجال باز کردن این مطلب نیست ولی برای فهم بیشتر با یک مثال عرض میکنم، همان طور که مواد مخدر در ابتدا لذت کوتاه و هیجانی میدهد و شخص احساس نشاط بکند، اما بعداً همین مواد مخدر زندگی را خانمانسوز میکند، لذا هیچ عاقلی به دنبال مواد مخدر نمیرود!؛ طلسمات هزاران بار خطرش از مواد بدتر است چون دنیا و آخرت انسان را بکلی نابود میکند.

طلسمات و رجوع به افراد شیاد زندگی ها را دچار نکبت و مشکلات اساسی مثل مشکلات روحی می سازد و از همین جهت اسلام انجام طلسم و جادو و مانند آنرا حرام کرده ودر روایات انجام دهنده و رجوع کننده به این کارها را نفرین کرده اند، افراد نباید با اختیار خودرا از جاده هدایت انبیاء به ته دره شیاطین بیندازند، مسیر الهی را باید حرکت کنید تا آن شاالله به مقصد برسید.

باز تاکید می‌کنیم باید علاوه بر دعا با مطالعه و حتی اصلاح و تغییر رفتار زمینه خوش خلقی همسر را فراهم کرد، گاهی با گفت‌وگو و مهربانی می‌توان بهترین تاثیرات را در زندگی داشت. حتی می‌توان با استفاده از تغییرات محیط مثل زیباسازی آرامش رابه همسرتان هدیه کنید.

در منزل سعی کنید با صدای نسبتا بلند قرآن بخوانید همه ی این‌ها سبب نورانیت خود شما و خوشبو شدن فضای خانه شما خواهد شد که حتماً تاثیرگذار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *