هنر نمدمالی مدرن

نمدمالی چیست؟

نمدمالی هنری است که محصول نهایی آن نمد است، تنها زیراندازی که به کمک “بافتن” شکل نمی گیرد نمدمالی است. این ادعا از اسم این هنر نیز مشخص است. نمد + مالی. یعنی قطعه ای که با مالیدن به دست می آید. در واژه نامه دهخدا نوشته شده است نمد ” نوعی از فرش که از پشم یا کرک مالیده حاصل می شود.” در نمدمالی تنها ابزاری که نیاز است آب داغ است و زور بازو!

تاریخچه نمدمالی

می گویند زمانی که پسر حضرت سلیمان که یک چوپان بود، تلاش می کرد تا با کمک پشم گوسفندان پارچه ای ببافد پس از تلاش های بسیار دست نیافتن به مقصود خود پشم را با مشت های خود از شدت عصبانیت کوبید و اشکی که از چشمان اش جاری شد روی آن ریخت. سپس دید که الیاف پشم نمناک و فشرده و در هم تنیده شده و شکل پارچه به خود گرفته است. شاید این تاریخچه افسانه باشد و یا واقعیت، اما چیزی که مسلم است، این است که نمدمالی از آنجا از ساده ترین راه های ساخت زیرانداز و لباس است، پیشینه ای پیچیده تر از این اتفاق نخواهد داشت.

مطمئنا اولین نمد مالی ها به صورت اتفاقی صورت گرفته اند. زیرا بسیاری بر این باور اند که نمد مالی بیشتر در مناطقی که مرطوب که مردمان اش به دامپروی مشغول بوده اند انجام می گرفته است. زیرا پشم این خاصیت را دارد که از انسان در مقابل سرما و رطوبت زیاد به خوبی محافظت کند. در حال حاضر نیز مناطق شمالی کشور در حاشیه دریای خزر را از مراکز اصلی تولید این دست ساز می دانند.https://kaloot.org

امروز با استفاده از انواع پشم های طبیعی و مصنوعی، و سوزن های خاص نمدمالی (سوزن کچه) و فرچه کچه، می توان انواعی از گل ها و عروسک های بسیار زیبا و طبیعی را ساخت. این ابزار را می توان در بازارهای ایران نیز پیدا کرد.

در سایت ویراز، زین پس مجموعه ای از آموزش های کچه دوزی از ویدیوهای روز دنیا را قرار خواهیم داد. در کنار آموزش های اولیه و معرفی ابزار این هنر، آموزش های حرفه ای این هنر قدیمی مدرن شده را نیز برای شما درنظر گرفته ایم.

معرفی کچه دوزی و ابزار آن: https://honari.com

مقدمه :

کچه دوزی یا کچه کاری هنری است که به وسیله ابزار خاص به الیاف کچه فرم می دهند تا شکل موردنظر را به خود بگیرد . در واقع دست سازه های کچه ای از فشرده سازی الیاف کچه و در هم تنیدگی این الیاف حاصل می شود که البته برای طرح های خاص مانند برخی حیوانات کچه ای و عروسک های کچه ای برای فرم دادن و یا ایجاد ایستایی در عروسک کچه ای از مفتول های پلاستیکی و برنجی هم می شود استفاده کرد.

کچه دوزی از دیرباز در کشور ما با نام نمد مالی رواج داشته و هنوز هم به عنوان صنایع دستی کشور ما به فروش می رسد. به کچه دوزی یا کچه کاری نمد مالی سوزن هم گفته می شود. این کاربرد به این دلیل است که دو روش در فشرده سازی الیاف کچه و کچه کاری وجود دارد . یکی استفاده از محلول آب و صابون و ایجاد فشار و غلتاندن و دیگری استفاده از سوزن و سوزن زدن های مداوم به الیاف کچه که البته فقط از روش اول در نمد مالی هنر دیرینه ایرانی ها استفاده می شده است.

الیاف کچه :

مواد پایه و اصلی در هنر کچه دوزی الیاف کچه است برخی از این الیاف طبیعی و برخی دیگر مخلوط الیاف طبیعی و مصنوعی اند و در رنگ های مختلف در بازار به فروش می رسد. به الیاف کچه الیاف پشمی و یا الیاف موهری هم گفته می شود . فروش الیاف موهری بر اساس متراژ و وزن به گرم در بازار است و شناخته شده ترین برند این الیاف NAKO  تولید کشور ترکیه و سیلا  تولید کشور عزیزمان ایران می باشد.

سوزن کچه :

از سوزن های کچه دوزی برای عمل فشرده سازی و در هم تنیدن الیاف استفاده می شود سوزن های کچه با سوزن های معمولی فرق دارد ؛ برای راحتی در دست گرفتن سوزن در انتهای سوزن یک خمیدگی وجود دارد همچنین در بدنه سوزن فرو رفتگی هایی وجود دارد . سوزن های کچه دارای  سایز های مختلفی هستند از سایز های کوچک سوزن های کچه برای سوزن زنی قسمت های با ظرافت بیشتر استفاده می شود.

علاوه بر سوزن کچه دوزی که به صورت تکی استفاده می شود ، دستگاه سوزن کچه دوزی نیز وجود دارد که ۱ یا بیشتر سوزن کچه دوزی با سایز های مختلف در آن می تواند قرار بگیرد. معمولا از دستگاه سوزن کچه برای سوزن زنی ابعاد بزرگ تر استفاده می شود. به دستگاه سوزن کچه دوزی پانچ هم گفته می شود.

فرچه کچه دوزی :

از فرچه کچه دوزی به منظور سطح کار و برای اینکه فضای خالی ای زیر الیاف کچه باقی نماند و برای بهتر سوزن زدن و سهولت در حرکت رفت و برگشتی سوزن کچه استفاده می شود فرچه های کچه دوزی در سایز های مختلف در بازار عرضه می شوند همچنین از اسفنج های فشرده هم به جای فرچه کچه دوزی می توان استفاده کرد.

در ادامه تعدادی از کارهای زیبای کچه را قرار می دهیم تا عاشق این هنر کهن شوید:

ساخت عروسک با پشم و سوزن/ کچه
ساخت عروسک با پشم و سوزن/ کچه
ساخت عروسک با پشم و سوزن/ کچه
ساخت عروسک با پشم و سوزن/ کچه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *